Технологија

Twitter ќе ги забрани сите политички реклами!

Твитер ќе ги забрани сите политички реклами, соопшти компанијата.

Оваа одлука може да има големи последици пред претседателските избори следната година во Америка.Компанијата посочува дека вниманието на гласачите „треба да се заслужат, а не да се купат“.„Додека политичкото рекламирање е неверојатно моќно и многу ефикасно, таа моќ во политиката донесува значаен ризик“, напиша Jackек Дорси, директор на Твитер.

Патем, Фејсбук неодамна се откажа од забараната за политичките реклами.

Забраната ќе стапи во сила на 22 ноември, со сите детали објавени седум дена порано.

Тагови
Прикажи повеќе

Слични вести

Close